
Românii ortodocşi din Verona, Italia, vor avea propria biserică. Piatra de temelie a fost pusă, astăzi, 1 februarie 2014, de Preasfinţitul Siluan, Episcopul Ortodox Român al Italiei.
Locaşul de cult va avea hramul Sfântul Ilie Tezviteanul. Aici va fi construită şi o clădire cu destinaţie administrativă, educaţională şi de asistenţă socială.
La slujbă au participat credincioşi români din Verona şi din împrejurimi.
