Arhiepiscopul Hrisostom al Ciprului:
„Nu s-a născut încă omul care să-mi închidă gura”
Vineri, 6 septembrie 2013
Autor: SigmaLive – 17.10
Interviu acordat lui Thanasis Athanasiou | Sigma
Foarte supărat pe Guvernatorul Băncii Centrale şi al AKEL (Ανορθωτικό Κόμμα Εργαζόμενου Λαού) s-a arătat într-un interviu acordat Sigmalive Arhiepiscopul Hrisostom, acuzând că au vrut să „prejudicieze” Banca Elenă pentru a-l „lovi” personal şi a-i „închide gura”.
Preafericitul a susţinut că au abordat şi sinodali pentru a-i crea o problemă în Sfântul Sinod.
S-a referit de asemenea şi la votarea de ieri seară a proiectelor de lege privind memorandumul, care cuprindeau printre altele şi Legea întreprinderilor cooperative, spunând că „scopul AKEL nu a fost cooperativismul, ci Banca Elenă”.
În ciuda acestora, a spus caracteristic: „nu s-a născut încă omul care să-mi închidă gura”.
Şi-a exprimat totodată certitudinea că „AKEL colaborează cu Panikos Dimitriadis şi este posibil să-l conducă deja”.
Mai mult, Întâistătătorul Bisericii Ciprului a subliniat că Biserica va avea un reprezentant în noul Consiliu de Administraţie al Băncii Ciprului şi şi-a exprimat poziţia că procentul Băncii Elene nu este în pericol să se micşoreze.
A menţionat faptul că zilnic este vizitat de străini care îşi exprimă interesul pentru investiţii în Cipru.
Traducere: https://acvila30.ro/ ; sursa: romfea.gr
Copyright
Această traducere ne aparţine şi este protejată de Legea Drepturilor de Autor, legea nr. 8/1996. Ea poate fi citată parţial [fragmentar] pe alte bloguri sau site-uri cu precizarea sursei sau link către pagina de unde provine [ https://acvila30.ro ], dar nu poate fi preluată de mass-media fără un acord scris.
Nu aveţi voie să copiaţi această traducere fără voia sau ştirea https://acvila30.ro.
Dacă aveţi nevoie sau vreţi să folosiţi în scopuri proprii această traducere, vă rugăm să ne contactaţi şi vom stabili atunci condiţiile.