SINOD MITROPOLITAN LA CLUJ PENTRU ECHILIBRAREA MITROPOLIILOR ARDELENE

Sinod Mitropolitan la Cluj

Sinod Mitropolitan la Cluj

La Cluj va avea loc la 7 februarie 2012 ședinţa Sinodului Mitropoliei Clujului, Albei, Crisanei și Maramureșului. Lucrările şedinţei vor începe la ora 11:00, la sediul Centrului eparhial al Arhiepiscopiei Vadului, Feleacului şi Clujului. După cum ne informează Radio TRINITAS, principalul subiect aflat pe ordinea de zi vizează procesul de reechilibrare a Mitropoliilor Clujului și Adealului.

Membrii Sinodului de la Cluj vor analiza deciziile luate de Adunările eparhiale ale Arhiepiscopiei Alba-Iuliei și Episcopiei Oradiei care solicită trecerea lor în jurisdicţia Mitropoliei Ardealului cu sediul la Sibiu.

De asemenea, în cadrul ședinţei Sinodului de la Cluj se va mai discuta despre reînfiinţarea mănăstirilor ”Sfânta Elisabeta”, ”Sfântul Ștefan Vodă” și Buscatu. Pe ordinea de zi se află și subiectul trecerii în calendarul creștin-ortodox român a sărbătorii Sfântului Petroniu.

SURSA, BASILICA.RO